2018 lexus design hero

DISAIN

TEEDRAJAV MÕTTEVIIS

Luues uut kunstivormi iidsetest traditsioonidest.

Inimesed on kasutanud puitu käsitöö toorainena alates aegade algusest, luues taieseid, mis on samavõrd primitiivsed kui ka põnevad. Peen Jaapani kunstivorm Yosegi on seda reeglit kinnitav silmapaistev erand.

Yosegi on delikaatne ja töömahukas dekoratiivne puidukäsitöö, mida on praktiseeritud üle 400 aasta. Jaapani marketrii või mööbliornament kujutab endast eri värvi ja tekstuuriga puitdetailide seadmist keerukateks ning ülimat täpsust nõudvateks mosaiikideks.

    2018 lexus design1 landscape

See on erakordselt keeruline protsess, mis nõuab vilunud oskuseid ja palju kogemusi. Just sel põhjusel on Yosegi populaarsus viimase sajandi jooksul mõnevõrra tuhmunud.

Ometi leidub üks mees, kes mitte ainult ei taha iidse Yosegi kunsti traditsioone jätkata, vaid lisada sellele tänapäevast elegantsi ning tutvustada seda tervele maailmale.

Ken Ota on pälvinud laialdast tunnustust kui Yosegi puidukunsti moodne meister. Ta on oma valdkonna kirglik eestkõneleja ja aastasadade jooksul täiuseni lihvitud traditsiooniliste tehnikate suur austaja, kuid samal ajal soovib ta sellesse töösse tuua ka innovatsiooni.

„Tahan traditsiooni jätkata ja kaitsta,“ selgitab Ota, kelle ateljee asub Yosegi sünnikohas, Jaapanis Hakones. „Et seda teha, pean muutuma ja püsima innovaatilisena. Ma tahan Yosegis leida oma originaalse lähenemisviisi.“

    2018 lexus design quote landscape
    2018 lexus design quote portrait 810x1080 v2

„TAHAN TRADITSIOONI JÄTKATA JA KAITSTA,“ SELGITAB OTA, KELLE ATELJEE ASUB YOSEGI SÜNNIKOHAS, JAAPANIS HAKONES. „ET SEDA TEHA, PEAN MUUTUMA JA PÜSIMA INNOVAATILISENA. MA TAHAN YOSEGIS LEIDA OMA ORIGINAALSE LÄHENEMISVIISI.“

Ken Ota, Yosegi käsitöömeister

Yosegi taiesed on nii unikaalsed ja keerukad, et neid ei ole võimalik masstoota. Iga käsitsi loodud teose valmistamiseks valitud puit peegeldab meistri stiili ja maitset, olles justkui signatuuriks.

Ota on oma oskuste meisterlikule tasemele viimiseks õppinud pikki aastaid. Ta alustas oma haridusteed Saitama polütehnikumis, jätkates hiljem Odawaras asuvas kõrgelt hinnatud Atelier Kiros. Ta kasutab oma teoste loomiseks 25 erinevat spetsiaalselt välja valitud puuliiki, mida ta hangib eri paigust Hokkaidost Okinawani.

Ota jaoks ei ole puit pelgalt tooraine, millest ta loob nõutud teoseid nagu karbid, toosid, alused. Ta väärtustab ja hindab iga ainumast puidutükki, millest ta oma kunsti loob.

    2018 lexus design2 landscape 1920x1080 v2

„Austan elu, mis on neilt puudelt võetud,“ ütleb Ota. „Tahan olla tänulik selle eest, mida ma võtan. Igal puidul on vabadust ja väljendusvõimalusi andev ainukordne kuju ja sisu. See teebki puidust äärmiselt kütkestava materjali.“

Yosegi suurimaks eripäraks on märkimisväärne ajakulu ja erakordne kannatlikkus, mida teoste loomine käsitöömeistrilt nõuab. Tänapäevase kiiretempolise digitaalse maailmaga ei sobiks see justkui kuidagi kokku. Ometi tunneb Ota end Yosegit praktiseerides mugavalt, sest hindab võimalust tänu aeglasele töötempole avastada oma kunstnikutöö sügavusi.

„Aeg ei loe,“ ütleb ta. „Suudan end väljendada vaid läbi selle, mis on minu sees.“

    2018 lexus design3 landscape

TEEDRAJAV MÕTTEVIIS

LUUES UUT KUNSTIVORMI IIDSETEST TRADITSIOONIDEST

Innovatsioon ja kõrge kvaliteediga käsitöö on Lexuse kirg. Ülistades seda erilist tehnikat, millega naturaalsest puidust luuakse keerulisi uusi mustreid, kinnistab Lexus oma pühendumust traditsioonide ja tehnoloogia ühendamisele delikaatsel ja peenetundelisel viisil.